Charakterystyka papieru offsetowego

Właściciele drukarek atramentowych są zwykle niezadowoleni z jakości wydruku. Zwłaszcza w przypadku drukowania grafik kolorowych. Spowodowane jest to rodzajem papieru, jaki jest przez nich wykorzystywany. Jest to bowiem zwykły papier offsetowy, którego w zasadzie jedyną zaletą jest jego niska cena. Produkuje się go bowiem w najprostszej dostępnej technologii przewidującej jedynie zmieszanie celulozy z odrobiną ligniny, przez co papier staje się bardzo nasiąkliwy i szorstki. Kiedy jest wykorzystywany do pracy z drukiem laserowym czy do klasycznego kserowania, nie jest to żadnym problemem, ale kiedy trafia na niego atrament, sprawa wygląda inaczej.
Drukarki atramentowe drukują poprzez nanoszenie małych kropelek tuszu poprzez dysze. Kiedy tusz z dysz rozchodzi się szerzej, niż wynosi odległość dysz, kolory się mieszają i jakość wydruku drastycznie spada. Do tego na papierze offsetowym tusz wsiąka dość głęboko powodując przyciemnienie całego obrazu. Wierność reprodukcji jest na znacznie niższym poziomie. Można temu w pewnym stopniu zapobiec poprzez impregnację arkuszy w specjalnych żywicach, co podnosi gramaturę papieru, ale równocześnie wyraźnie zwiększa jego cenę.
Jakość wydruku na papierze offsetowym może być także poprawiona poprzez wykorzystanie specjalnego tuszu pigmentowego, który jest obsługiwany przez niektóre typy drukarek atramentowych. Powoduje on jednak problemy, ponieważ zmniejszenie wielkości kropli tuszu, jakie ma miejsce w jego przypadku, wydłuża czas drukowania, a nietypowy charakter tuszu powoduje, że może on zasychać w dyszach.