Plusy i minusy pracy w niepełnym wymiarze godzin

W większości środowisk biurowych można spotkać się z różnymi modelami pracy. Najczęściej są to zarówno pracownicy pełnoetatowi, jak i niepełnoetatowi.

Wybór pracy w niepełnym wymiarze godzin może wynikać z wielu różnych powodów i jest osobistym wyborem danej osoby. Niektórzy mogą zdecydować się na pracę w niepełnym wymiarze godzin ze względu na posiadanie młodej rodziny, inni mogą chcieć studiować równolegle z pracą, co sprawia, że praca w niepełnym wymiarze godzin jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Istnieje wiele różnych powodów, dla których ktoś może zdecydować się na uniknięcie pracy w pełnym wymiarze godzin i wybrać mniejszy wymiar godzin.

Oczywiście, jeśli ktoś decyduje się na pracę w niepełnym wymiarze godzin, otrzymuje niższe wynagrodzenie niż osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin, ale ma też do wyboru różne godziny pracy. Ktoś, kto pracuje 30 godzin tygodniowo, a nie jak zwykle 37,5-40 godzin tygodniowo, jest nadal uważany za osobę pracującą w niepełnym wymiarze godzin, mimo że i tak przepracowuje znaczną liczbę godzin tygodniowo. Część etatu definiuje się jako dowolną liczbę godzin, które nie wchodzą w zakres pełnego etatu, gdy siedzisz w swoim biurze. Może to być 5 godzin tygodniowo lub 30 godzin!

Każdy model pracy ma wiele zalet i wad, a praca w niepełnym wymiarze godzin nie jest inna. Elastyczny czas pracy zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, pozwalając pracownikom odzyskać kontrolę nad swoim życiem zawodowym. Praca w niepełnym wymiarze godzin jest tylko jedną z wielu opcji do wyboru.

Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy pracy w niepełnym wymiarze godzin, abyś mógł zdecydować, czy ta elastyczna opcja pracy jest dla Ciebie dobrym wyborem, czy też nie.

Zalety pracy w niepełnym wymiarze godzin

  • Lepsza równowaga między życiem domowym i zawodowym, dzięki czemu można dopasować obowiązki domowe do godzin pracy
  • Możliwość studiowania w czasie pracy, dzięki czemu można zarobić trochę pieniędzy, jednocześnie poszerzając swoje umiejętności, co w przyszłości może przyczynić się do rozwoju kariery zawodowej
  • Mniejszy stres dzięki krótszym godzinom pracy przy eleganckim, nowoczesnym biurku
  • Możliwość skupienia się na rodzinie, jeśli jest to powód, dla którego wybrałeś takie godziny pracy
  • W drugiej połowie czasu pracy możesz pracować jako freelancer, pod warunkiem, że jesteś zarejestrowany jako osoba samozatrudniona, co pozwoli Ci z czasem rozwinąć działalność gospodarczą.
  • Pracodawcy oszczędzają pieniądze, zatrudniając pracowników w niepełnym wymiarze godzin
  • Wykazano, że oferowanie elastycznych form pracy, takich jak ta, zwiększa morale i produktywność firmy.

Wady pracy w niepełnym wymiarze godzin

  • Wynagrodzenie jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin, więc im mniej godzin pracujesz, tym mniej pieniędzy otrzymujesz
  • Niektórzy pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy zgłaszają, że nie czują się traktowani tak poważnie, jak pracownicy pełnoetatowi, ale to zależy od firmy jako jednostki i nie zawsze będzie to coś, czego doświadczysz
  • Firmy mogą być zmuszone do zatrudnienia większej liczby osób, aby wypełnić luki w obciążeniu pracą, co oznacza wzrost wymagań rekrutacyjnych i konieczność przeszkolenia nowych osób
  • Firmy nadal muszą kupować meble biurowe dla pracownika, który nie będzie tam obecny przez cały czas.
  • Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin mogą czuć się odizolowani od zespołu, ponieważ nie są w nim obecni przez cały czas i mają wrażenie, że coś tracą, gdy ich nie ma.

Istnieją plusy i minusy tej metody pracy, a to, czy ta opcja będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od osobistego wyboru i okoliczności, w jakich się znajdujesz. Jednak dla wielu osób praca w niepełnym wymiarze godzin jest dobrym rozwiązaniem, zarówno w dającej się przewidzieć przyszłości, jak i na krótki okres czasu. Pracownik ma także możliwość wnioskowania o zwiększenie liczby godzin pracy, jeśli chce wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin. Choć firma nie musi się na to zgodzić, powinna przynajmniej rozważyć taką możliwość, co może dać ci dodatkowe pole do elastyczności w przyszłości.

Kategorie: Inne rodzaje papieru ,

Autor

Adam Małek

Grafik komputerowy, ilustrator bajek dla dzieci.