Wykończenie papieru do drukarek

Powlekany czy niepowlekany?

Większość używanych na co dzień papierów ma charakter niepowlekany. Oznacza to, że nie mają one specjalnej powłoki, która będzie gwarantować większą wytrzymałość. Papier, który jest powlekany będzie droższy, ale jednocześnie idealnie odwzorowuje kolory i będzie pozwalał na osiąganie lepszego kontrastu. Może się nadawać do drukowania obrazów czy fotografii. Jeśli kupujemy papier powlekany warto sprawdzić czy daje możliwość drukowania jedno czy dwustronnego. Ten drugi będzie dawał możliwość bardziej ekonomicznego wydruku. W ofercie różnych sklepów znajdzie się także papier wodoodporny, który ma specjalną powłokę i będzie się ona uodparniać na karki jak i na działanie wody.

Z połyskiem czy bez? 

Papier, który ma nam służyć do drukowania zdjęć może być wykonywany w różnej formie i będzie się dało znaleźć ryzy matowe, półmatowe czy też błyszczące. Wiele zależy od naszych oczekiwań i tego, który papier będzie spełniał najlepiej nasze oczekiwania. Wybór papieru powinien być związany bezpośrednio z tym jaki efekt chce się uzyskiwać. Zdjęcia lepiej wyglądają raczej na papierze, który ma połysk. Dobry papier powinien mieć dobrze rozłożone włókna, dlatego warto sprawdzać pod światłem czy kartka papieru będzie miała jednolitą formę. Jeśli tak będzie to znaczy, że włókna są bardzo dobrze rozłożone, jeśli są jakieś plamy to znaczy, że produkt będzie miał słabą formację. Formacja będzie rzeczywiście bardzo ważna tak jak czystość papieru, dlatego warto sprawdzać czy przypadkiem nasz papier nie pochodzi z recyklingu co wiąże się bowiem z tym, że będą w nim różnorakie zanieczyszczenia. Taki papier raczej nie będzie się nadawał do drukowania zdjęć, ponieważ te zanieczyszczenia mogą wpływać mocno na jakość tych wydruków.

Gramatura i odcień papieru do drukarek Jasność. 

Kwestia jasności określona jest specjalną normą i będzie oznaczać to czy kolor jest odpowiednio biały. Teoretycznie każdy papier będzie biały, ale można tutaj mówić o różnych odcieniach białości, ponieważ jeśli kartki przyłoży się do siebie to bardzo szybko będzie można zauważyć występujące różnice. 

Gładkość.

Odnosi się do tego jak wiele powietrza jest w stanie przeniknąć przez papier. Im lepsza będzie gładkość takiego papieru, tym lepsze wydruki będzie się dało na nim przygotowywać. Obecnie producenci dążą także mocno do tego, by pracować nad kwestią gładkości przygotowywanego papieru.

Kategorie: Papier do druku,

Autor

Beata Tomaszewska

Fotograf produktowy, do katalogów wnętrzarskich.