Jak wybrać najlepszy papier do drukarki?

Jak się okazuje nawet kupowanie papieru do drukarki to sprawa dość trudna i dlatego trzeba się do tego mocno przyłożyć. Jeśli nośnik będzie źle dobrany to bardzo szybko okaże się, że jakość wydruków będzie słaba a stan techniczny urządzenia od razu się pogorszy. Jeśli nie wiemy jaki papier będzie dla naszego urządzenia najlepszy to trzeba koniecznie spytać specjalisty. Przede wszystkim zwracać uwagę należy na gramaturę, kolor czy połysk. Papiery często określane są jako uniwersalne, ale tak naprawdę inne będą te do druku laserowego inne do atramentowego a inne do igłowego. Uniwersalny papier to zawsze taki podstawowy nośnik, który stosowany będzie przez większość użytkowników. Gramatura takiego papieru to około 90 gram na metr kwadratowy.

Papier taki będzie się nadawał do stosowania w drukarkach laserowych oraz atramentowych oraz kserokopiarkach. Największą zaletą będzie niski koszt zakupu. Jakość uzyskiwanych wydruków będzie jednak różna. O ile w przypadku drukowania laserowego czy kserowania jakość powinna być zadowalająca o tyle, w przypadku drukowania atramentowego tusz może tworzyć zbyt duże plamki a to oczywiście znacząco wpłynie na jakość takiego wydruku i papier może się nie sprawdzić. Właśnie taka głęboka penetracja w głąb papier przez tusz będzie tutaj powodem tego, że niestety, ale papier będzie falował i zacznie się wybrzuszać a wydruk nie będzie ostry.

Czy klasa papieru ma znaczenie? Dlatego takimi lepszym rozwiązaniem w wielu sytuacjach będzie po prostu papier powlekany, na którym umieszczona jest specjalna żywiczna warstwa. Powlekanie może być po jednej albo po obu stronach, najważniejsza cecha będzie tutaj związana z tym, że atrament będzie zatrzymany i nie dojdzie do jego wnikania w strukturę bazową papieru. Umożliwia to uzyskiwanie wyższego kontrastu oraz intensywniejszych oraz bardziej naturalnych kolorów. Dlatego właśnie taki papier przy drukowaniu atramentowym będzie najlepszym rozwiązaniem i warto go wykorzystywać. Papiery obecnie nam oferowane są zróżnicowane pod kątem rozmiaru. Najliczniejsze będą jednak papiery w rozmiarze A4 oraz papiery A6 oraz A5, które jednak nie są już tak liczne jak propozycje papierów A4, które oczywiście wykorzystywane są najczęściej, ponieważ taki format ma większość dokumentów, jakie się obecnie tworzy.

Kategorie: Papier do druku,

Autor

Beata Tomaszewska

Fotograf produktowy, do katalogów wnętrzarskich.