Podstawowe właściwości papieru do drukarek

Format. To wymiar papieru w zakresie jego długości oraz szerokości. Standardowo wykorzystuje się papier A4 – 210 x 297 mm, który oczywiście jest najczęściej wykorzystywany. Poza tym będzie można znaleźć także papier A3 oraz A5. Odpowiednio o rozmiarach: 297 x 420 mm oraz 148 x 210.

Gramatura. To waga jednego metra kwadratowego papieru. Jest to element, który będzie odpowiadał za grubość oraz wytrzymałość takiego papieru. Najczęściej biały papier ma standardową gramaturę 80 gram na metr kwadratowy. W sprzedaży będą również takie z mniejszą jak i większą gramaturą.

Grubość. Będzie to odległość między spodem a górą położonej płasko kartki papieru. To cecha, która odpowiada za sztywność papieru. Papier ksero w standardzie ma grubość 110 mikronów.

Nieprzezroczystość. Jest to zdolność jaką papier ma w zakresie wchłaniania oraz odbijania światła. Nie ma tutaj co zajmować się techniczną stroną tego zjawiska. Papier nieprzeźroczysty to taki, który będzie drukował tak, że na drugiej stronie nie będzie przebijał wydruk. Gładkość Jeśli spojrzy się na papier jakby z profilu to im mniejsza będzie różnica między najwyższym oraz najniższym punktem tym bardziej gładki będzie taki papier. Wyższa gładkość będzie decydować o jakości druku. Dlatego warto będzie szukać takiej propozycji, która będzie rzeczywiście dobrze wykonana i odpowiednio gładka.

Jasność i białość. Pojęcie jasności oraz białości stosowane będzie zamiennie, ale mamy pewne różnice w tym jak ten papier będzie opisywany. Jasność to przede wszystkim zdolność papieru do tego, by odbijać wszystkie kolory, które wchodzą w skład światła. Najbardziej biały będzie taki papier, który będzie w stanie charakteryzować się odbiciem na poziomie między 80 a 100%.

parametr białości papieru Białość CIE będzie nawiązywać do papieru, który odbija papier wzrokowo idealnie. Łatwo będzie to sprawdzić, jeśli będzie się porównywać arkusze różnych klas. Wyższy wskaźnik CIE wskazuje, że papier jest bardziej biały. A im bardziej biały będzie papier tym lepszą jakość wydruku będzie można osiągnąć, dlatego warto na to zwracać uwagę, ponieważ od tego zależy czy uda się osiągnąć przy druku zadowalające efekty.

Kategorie: Papier do druku,

Autor

Beata Tomaszewska

Fotograf produktowy, do katalogów wnętrzarskich.