Jakim typem ucznia jesteś?

Jeśli chodzi o uczenie się, każdy z nas przyswaja nową wiedzę na różne sposoby. To zrozumiałe, jeśli się nad tym zastanowić - wszyscy jesteśmy indywidualni w każdym aspekcie naszej osobowości, więc oczywiście będziemy się też uczyć na różne sposoby.

Jako menedżer, aby w pełni wykorzystać potencjał swoich pracowników, ważne jest, aby umieć zidentyfikować różne typy uczenia się wśród swoich pracowników, co pomoże dostosować wszelkie wymagania edukacyjne do ich mocnych stron. Na przykład, każdy z nas ma inny typ osobowości, a wiedza o różnych typach osobowości i przyporządkowanie pracowników do poszczególnych kategorii może pomóc w skutecznym zarządzaniu nimi w najlepszy sposób, na jaki zareagują. Uczenie się jest dokładnie tym samym.

Oczywiście uczenie się jest również obowiązkiem pracownika, ale jeśli uda się dostosować rodzaj możliwości uczenia się do jego mocnych stron, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że nie tylko przyswoi on informacje, ale także będzie nimi zainteresowany i wykorzysta je w codziennej pracy. Zachęcanie pracowników do ciągłego uczenia się i rozwijania swojej wiedzy i umiejętności jest korzystne nie tylko dla nich, ale także dla Twojej firmy.

Przyjrzyjmy się różnym typom uczących się i sprawdźmy, czy można automatycznie przypisać twarz do tytułu.

Wzrokowcy

Wzrokowcy najlepiej uczą się na podstawie tego, co widzą. Na przykład, nowa inicjatywa lub nowa wiedza kojarzy im się z obrazem, diagramem lub demonstracją tej konkretnej informacji. Większość ludzi to wzrokowcy, w pewnym stopniu lub całkowicie, dlatego podczas planowania sesji edukacyjnych warto wykorzystywać zdjęcia, demonstracje, filmy, diagramy, wykresy, grafy itp. w celu pokazania, jak przekazywane informacje pasują do rzeczywistości i sprawdzają się w praktyce. Aby pokazać, jak przekazywane informacje rzeczywiście pasują do rzeczywistości i jak działają w praktyce. Posiadanie w głowie obrazu, który można przywołać podczas korzystania z wiedzy, jest również bardzo pomocne dla osób uczących się wzrokowo.

Na poziomie psychologicznym uczący się wzrokowiec nieświadomie koduje kolorami informacje, których się uczy, i o wiele łatwiej zapamiętuje je w przyszłości, przywołując obraz.

Tak więc, jeśli prowadzisz wykład na temat nowej inicjatywy w pracy na meblach przenośnych, posiadanie kilku zdjęć i filmów pokazujących, jak to wszystko działa w praktyce, pomoże osobie uczącej się wizualnie znacznie lepiej to zrozumieć.

Uczący się słuchowcy

Osoby uczące się ze słuchu lubią słuchać nowych informacji i nie przepadają za czytaniem lub oglądaniem obrazów czy demonstracji. Ten typ osoby jest często bardzo głęboko myślący, introwertyczny, cichy i zazwyczaj bardzo inteligentny. Lubi uważnie słuchać, naprawdę chłonąć słowa, a pamięć o nich wykorzystuje w swojej pracy, wykorzystując informacje lub wiedzę w praktyce.

Prowadząc sesję szkoleniową dla osób uczących się ze słuchu, warto bardzo uważnie dobierać słowa i kilkakrotnie powtarzać różne kwestie w trakcie wykładu. Powtarzanie jest kluczowe, jeśli chodzi o zapamiętywanie czegokolwiek, niezależnie od tego, czy mówimy o środkach wizualnych czy słuchowych, więc im więcej się powtarza, tym lepiej się to wbije i zostanie zapamiętane.

Osoba ucząca się ze słuchu również musi być zaangażowana, np. musi lubić to, co słyszy, i być w stanie zrozumieć to dzięki Twoim słowom. Należy podać przykłady praktycznego działania inicjatywy, ale nie za pomocą wykresów i filmów, lecz statystyk i omówienia. Posadź swoich pracowników w wygodnym miejscu, np. na biurowej kanapie, i mów do woli!

Uczący się kinestetycznie

Uczący się kinestetycznie to osoby, które wykonują zadania, uczą się dotykowo, chcą spróbować swoich sił w praktyce. Jest to dla nich najlepszy sposób przyswajania informacji, ponieważ ćwiczyli własnymi rękami i widzieli to na własne oczy. Lubią dotykać, wąchać, czuć i rozumieć przez działanie, a nie przez opowiadanie czy pokazywanie.

Jeśli prowadzisz sesję szkoleniową dla uczniów kinestetycznych, dobrze jest uwzględnić w niej wiele interaktywnych ćwiczeń praktycznych, by utrzymać ich zaangażowanie i pomóc w ogólnym zrozumieniu. Nie wystarczy po prostu pokazać im film lub zademonstrować go przed nimi - oni chcą zrobić to sami.

Jeśli objaśniasz nowy pakiet oprogramowania szkoleniowego, dobrym pomysłem jest posadzenie pracowników przy komputerze, na wygodnych, zabawnych krzesłach biurowych i uruchomienie wersji demonstracyjnej oprogramowania. Dzięki temu będą mogli zapoznać się z nim własnymi rękami i oczami, a także poczuć jego działanie. W ten sposób, gdy przyjdzie im po raz pierwszy użyć go w pracy, będą mieli już przewagę i automatycznie będą potrafili z niego korzystać!

Jeśli jest to raczej sesja dyskusyjna, należy zastosować praktyczne ćwiczenia w rozwiązywaniu problemów lub ćwiczenia budowlane, aby zaangażować uczniów kinestetycznych.

Uczący się intrapersonalnie (samotnie)

Osoba ucząca się intrapersonalnie, czasami nazywana uczniem samotnym, to ktoś, kto woli uczyć się w samotności, czytając, pisząc i koncentrując się na materiałach, które są jego i tylko jego. Sposobem na zaangażowanie tego typu ucznia jest na przykład duża ilość materiałów szkoleniowych, takich jak podręcznik z ćwiczeniami do pisania i czytania.

Ten typ ucznia jest prawdopodobnie bardzo zorganizowany i poważny, co widać także w jego pracy. Uwielbia sporządzać listy i prawdopodobnie zaznacza wszystko w podręczniku, by móc to sprawdzić. Jeśli masz wśród swoich pracowników tego typu uczniów, to masz szczęście, ponieważ prawdopodobnie są oni bardzo sumienni. Pamiętaj, aby dać im dużo materiałów pomocniczych i wydruków wszystkich prezentacji, które pokazujesz. Ten typ uczniów gorzej reaguje na ćwiczenia i pracę w grupach.

Sesje edukacyjne dopasowane do potrzeb pracowników

Ważne jest, aby zastanowić się, jaki typ uczenia się dominuje w danej grupie, i dostosować wszystko głównie do niego. Jeśli w grupie są też inne typy uczenia się, należy również dodać wskazówki dla nich, aby nikogo nie pominąć i aby każdy mógł w odpowiedni sposób reagować na materiały szkoleniowe i wiedzę, którą próbuje przyswoić.

Jeśli sesja szkoleniowa odbywa się w Twoim miejscu pracy, pamiętaj, że komfort ma kluczowe znaczenie. Zwykłe meble biurowe mogą tu nie pasować, np. oddzielne stoły nie pozwolą na zebranie wszystkich razem, dlatego lepszym rozwiązaniem może być stół konferencyjny. Jeśli jednak zależy Ci na pracy indywidualnej, pomyśl także o ekranach akustycznych, które pozwolą poszczególnym uczniom uczyć się bez rozpraszania uwagi. Wszystko polega na dostosowaniu sesji do konkretnych potrzeb.

Upewnij się także, że masz wystarczającą ilość materiałów, których używasz, oraz że masz dodatkowe materiały dla pracowników, które mogą zabrać ze sobą do domu.

Znaczenie uczenia się przez całe życie

Prawdopodobnie sesja szkoleniowa zostanie przeprowadzona, gdy w organizacji nastąpi zmiana, np. wprowadzony zostanie nowy pakiet oprogramowania lub nowy sposób pracy. Na przykład w naszym przypadku możemy chcieć, aby nasi pracownicy sprzedawali klientom białe meble biurowe w inny sposób, ale na tym możliwości uczenia się nie powinny się kończyć. Świetnym pomysłem jest zapewnienie pracownikom stałych możliwości poszerzania swoich umiejętności i wiedzy, ponieważ w rezultacie przyniesie to korzyści firmie. Należy również pamiętać o odświeżaniu bieżących umiejętności, ponieważ zawsze pojawiają się nowe innowacje, które są powiązane z czymś, co pracownik może uważać, że już zna.

Zapewnienie pracownikom możliwości uczenia się poprawia również morale. Pokazuje to, że dbasz o ich rozwój osobisty i edukacyjny, a także o ich przyszłość. Dając pracownikom takie możliwości uczenia się, zachęcasz ich do wnoszenia nowej wiedzy i umiejętności do codziennej pracy, a także pokazujesz im, że w nich inwestujesz. Kiedy pracownik czuje się doceniony, jest bardziej skłonny do cięższej pracy i pójścia o krok dalej.

Jakim typem osoby uczącej się jesteś? Czy widzisz siebie w tych opisach, czy może uważasz, że jesteś gdzieś pośrodku? Nie każdy jest całkowicie w jednym obozie, a niektórzy mogą być pół na pół. W takim przypadku łączenie różnych podejść do uczenia się jest świetnym pomysłem, aby zmaksymalizować wyniki nauki. Na przykład, możesz uczyć się wzrokowo, ale możesz też lubić pracę ręczną. W takim przypadku idealna będzie sesja obejmująca demonstracje i możliwość samodzielnego wykonania zadania.

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat typów uczenia się na naszej stronie na Twitterze lub w polu komentarza poniżej. Zachęćmy więcej osób do określenia swojego stylu uczenia się. Kiedy już wiesz, jakim jesteś typem, możesz naprawdę uzyskać dostęp do takiego rodzaju uczenia się, który przyniesie Ci więcej korzyści w przyszłości, i oczywiście możesz to zrobić również dla swoich pracowników.

Nauka nigdy nie powinna się kończyć, ale musimy mieć pewność, że uczymy się we właściwy sposób, aby naprawdę zmaksymalizować nasz potencjał.

Kategorie: Inne rodzaje papieru ,

Autor

Adam Małek

Grafik komputerowy, ilustrator bajek dla dzieci.