Specyfika papieru fotograficznego

Jakość wydruku na klasycznym, tanim papierze offsetowym nie jest najlepsza i by ją poprawić, z drukarkami atramentowymi często stosuje się droższy ale za to lepszy papier fotograficzny. Charakteryzuje się on przede wszystkim tym, że na jego powierzchni znajduje się dodatkowa warstwa absorpcyjna, na której tusz się znacznie lepiej rozprowadza. Na zwykłym papierze są tylko dwie warstwy i żadna z nich nie jest specjalnie dobra w przyjmowaniu tuszu.

Kiedy drukarki atramentowe służyły tylko do drukowania standardowego tekstu i jakichś dokumentów, nie było potrzeby dbania o ich jakość. Tak naprawdę rewolucja przyszła dopiero ze światem reklamy i rozpowszechnieniem się domowej fotografii. Wtedy pojawiła się konieczność uzyskiwania naprawdę ładnych, wiernych wydruków, co umożliwił dopiero w odpowiednim stopniu papier fotograficzny. Mówienie, że jest to papier, tak naprawdę nie jest już nawet do końca prawidłowe. Mamy bowiem do czynienia z zaawansowanym technologicznie złożeniem wielu warstw, z których niektóre nawet nie mają nic wspólnego z klasycznym papierem i drzewami.

Jaki potrzebuję papier do druku fotografii? Stosuje się tutaj złożone chemikalia i polimery. Role warstw są różne. Najbardziej zewnętrzna przyjmuje tusz, ale te wewnątrz mają za zadanie stabilizowanie kartki lub blokowanie wsiąkania tuszu. Co więcej, na karkach papieru fotograficznego znajdują się też najczęściej specjalne optyczne rozjaśniacze poprawiające jasność wydruku i postrzeganie bieli papieru. Są one standardem we wszystkich lepszych i tym samym droższych produktach. Bardzo duże skomplikowanie budowy papieru sprawia, że jest on w dużej mierze dostosowany do konkretnych tuszy, więc kiedy kupuje się drukarkę, warto zadbać o wyposażenie jej w oryginalne tusze i zalecany przez producenta papier fotograficzny, co pozwoli na osiągniecie optymalnych rezultatów.

Kategorie: Inne rodzaje papieru ,

Autor

Beata Tomaszewska

Fotograf produktowy, do katalogów wnętrzarskich.