Papier do laserówek i do atramentówek – czyli kilka słów o multifunkcjonalności

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważnym elementem będzie papier do drukarek i jak ważne będzie jego dobre dopasowanie do naszego urządzenia. Większość producentów stara się nam zapewniać, że jego produkty będą do wykorzystywania w każdym urządzeniu niezależnie od technologii druku, ale w rzeczywistości będzie jednak zupełnie inaczej i może się szybko okazać, że papier do naszego urządzenia nie pasuje. Oczywiście większość producentów chce przygotowywać papier, który w każdym urządzeniu dobrze się sprawdzi, ale nie będzie to takie łatwe jakby się mogło wydawać. W dużej mierze bowiem okazuje się, że technika drukowania ma duże znaczenie co do tego jak papier w czasie procesu się zachowa.

W przypadku drukarki atramentowej tusz jest wystrzeliwany na kartkę papieru, natomiast w laserowej technice będzie dochodziło niejako do jego wprasowania w kartkę i dlatego ta forma przygotowania wydruków jest inna i inna musi być właściwość papieru, który będzie używany w konkretnym urządzeniu. Problemy jakie mogą wyniknąć, ze stosowania nieodpowiedniego papieru Sytuacja wygląda tak, że papiery niskiej jakości mogą w ogóle powodować problem z użytkowaniem drukarki. Papier może się bowiem pylić a to sprawia, że dysze drukarki będą się zapychać i to sprawi, że drukowanie nie będzie możliwe. czasami może się okazać, że więcej tuszu zużyje się do czyszczenia dysz niż do drukowania.

A dalej może to nawet prowadzić do koniecznej wizyty w serwisie. Niekiedy papier może się charakteryzować nadmierną wilgotnością a to sprawi, że w trakcie urządzeniach, gdzie używane jest ciepło tak jak w drukarce laserowej dojdzie do pofalowania takiej kartki. Problemem będzie także nadmierna giętkość czy też przeźroczystość papieru a to wpływa na wydajność druku dwustronnego. W efekcie papieru złej jakości może zużywać się dwa razy więcej niż tego dobrego papieru, który dobrze w urządzeniu się sprawuje.

Uniwersalny papier drukarski Jeśli papier będzie pylił to przy dłuższym użytkowaniu należy się liczyć z tym, że będzie on doprowadzał do mniejszej żywotności takiego urządzenia i tym samym może dojść nawet do zniszczenia naszej drukarki. Problemem niekiedy będzie chropowata forma papieru, ponieważ toner nie będzie mógł do niej przylegać. Niestety sytuacja wygląda tak, że urządzenie, w którym będziemy używać taniego papieru zostanie zniszczone właśnie przez ten papier. I tak bardzo szybko okazuje się, że tani papier to wyłącznie pozorna oszczędność, ponieważ koszty naprawy urządzenia będą większe niż oszczędność na takim tanim papierze.

Autor

Robert Guc

Właściciel firmy poligraficznej.