Jak dobrać papier do drukarki atramentowej

Czynniki, które decydują o jakości wydruków atramentowych to między innymi jakość sprzętu drukującego, tuszu oraz papieru. Na pierwsze dwa czynniki warto zwracać uwagę i wiele osób najczęściej to robi. Ale niestety dużo częściej okazuje się, że ludzie w ogóle nie zwracają uwagi na to jaki papier będzie wykorzystywany do konkretnych urządzeń. Drukarki atramentowe mają oczywiście wiele zalet. Przemawia za nimi niska cena, małe wymiary a także niski poziom hałasu. Wszystko to sprawia, że wśród użytkowników indywidualnych rzeczywiście są to najczęściej wykorzystywane urządzenia. Jednak mają one także swoje wady. Najczęściej niestety wysokie będą ceny, gdy chodzi o materiały eksploatacyjne do takich urządzeń. To sprawi, że koszty wydruku w przypadku drukarek atramentowych będą jednak dość wysokie.

Oczywiście pierwszy problem będzie można sobie rozwiązać, jeśli uda się zastosować system stałego zasilania atramentem albo też jakieś formy napełniania kartridża co będzie oczywiście ograniczać koszty wydruków. Drukarki atramentowe z zasady wykorzystywać będą płynne tusze, najczęściej barwnikowe lub też pigmentowe. Z tego powodu trzeba do nich dopasować dobrej jakości papier. I tego oczywiście nie będzie się dało jakość pokonać. W przypadku druku atramentowego będzie wszystko polegało na tym, że na powierzchnię papieru padać będą kropelki tuszu, które formują plamki, które będą różnej wielkości w zależności właśnie od tego jakie mamy formy papieru. Im lepsza warstwa absorpcyjna tym lepiej będzie funkcjonować drukarka atramentowa.

Jaki papier do mojej drukarki? Między innymi właśnie z tego powodu warto sprawdzić jak sprawdzi się konkretnie jaki papier będzie używany w przypadku drukarki atramentowej, ponieważ może się bardzo szybko okazać, że taka drukarka nie będzie się dobrze sprawdzać i jakość wydruków nie będzie odpowiednia. W trakcie procesu wydruku ważne będzie także jak głęboko będzie wsiąkać atrament w strukturę papieru. Chodzi o to, by nie było większych kropelek tuszu niż odległości między głowicami, ponieważ to sprawi, że jakość wydruków będzie odpowiednia. Jest pewne odchylenie od dopuszczalnej normy, ale trzeba uważać, ponieważ może się okazać, że wydruki nie będą na zadowalającym poziomie. Dlatego właśnie do wyboru papieru będzie trzeba przykładać także dużą wagę, by mieć pewność jakości wydruku.

Autor

Robert Guc

Właściciel firmy poligraficznej.