Rodzaje papieru do drukarek atramentowych

Jeśli chodzi o papier do drukarek atramentowych najwięcej dobrych propozycji ma firma Epson. Obecnie ten producent stara się przygotowywać najlepsze możliwe papiery, gdy chodzi o druk atramentowy. Dlatego niezależnie jaki produkt wybierzemy możemy być pewni jakości. W ofercie znajdują się zaś papiery matowe, lśniące, teksturowane.

Papier matowy: To papier, który doskonale nadaje się do drukowania zdjęć, gdy przejście kolorów jest miękkie albo wprowadza się odcienie pastelowe. Powierzchnia matowa nie ma blasku a to sprawi, że niezależnie od kątów patrzenia będzie można tak samo widzieć obrać. Powłoka taka będzie natomiast rozpraszać światło i wchłaniać tusz, dlatego zdjęcia powinny być tutaj wytrzymałe między innymi na działanie powietrza. Papier nadaje się do tuszy barwnikowych oraz pigmentowych.

Gloss: Idealnie nadaje się do materiałów reklamowych oraz zdjęć wysokiej jakości z przeniesieniem jasnych i bogato nasyconych kolorów. Lśniąca powierzchnia nada zdjęciom dodatkowy efekt w grze kolorów. Najbardziej rozpowszechnione połówki polimerowe sprzedają się obecnie doskonale. Czasami odnosi się do nich powłoki mikroporowate oraz pęczniejące. Powłoka mikroporowata będzie doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które miały problem z wysychaniem tuszu na powierzchni papieru. Dzięki dodatkowej warstwie, która jest tutaj używana można być pewnym, że szybkość wchłaniania będzie rzeczywiście bardzo dobra. Dodatkowo mamy taką warstwę, która ten druk będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć. Papier z taką powłoką nadaje się do różnego rodzaju tuszy niezależnie czy będzie to barwnikowe czy pigmentowe rozwiązanie. Powłoka pęczniejąca jest natomiast takim rozwiązaniem, które będzie zmniejszać wpływ czynników zewnętrznych na obraz a to sprawi, że mniejsze będzie odbarwienie w przypadku wpływu powietrza. Powłoka pęczniejąca to organiczny polimer, który nie ma porów. Po trafieniu tuszu na taki papier dana powłoka będzie pęcznieć i tym samym obraz będzie się tak pokrywać, że powstanie trwały wydruk.

Papier do wydruku specjalnych dokumentów Papier teksturowany: To papier, który przygotowany jest przede wszystkim pod kątem druku artystycznego. W zasadzie będzie to papier fotograficzny, ale górna warstwa nie będzie gładka, ale ma jakby nieco gniecioną fakturę. Można dzięki temu przygotować sobie skuteczną imitację tektury czy innego materiału. Stosowanie takiego papieru sprawi, że wydruk będzie miał większa objętość oraz wyrazistość.

Autor

Robert Guc

Właściciel firmy poligraficznej.